Banana and cranberry oat bars!

Good evening everyone,

not sure what to eat for breakfast? I have a solution for you - super-healthy, super-quick, super-tasty and super-easy homemade müsli bars!
They are perfect with white yoghurt, but you can eat it as a morning snack without it as well.

Ingredients:
  • 3 large ripe bananas
  • 250g rolled oats
  • 40g slivered almonds
  • 80g dried cranberries
  • 1 1/2 teaspoons ground cinnamon
The entire method is incredibly easy. Preheat oven to 180°C. Grease a 16x25 cm slice pan. Line with baking paper, so that the paper will extend above the edges a little bit.
Mash bananas until they are smooth (I am using a fork for that) and add rolled oats, cranberries and cinnamon. Stir and spoon into the pan. Press the mixture into the pan with the spoon. Bake for 30 minutes, until golden. Cool and cut into bars. 

+ Imagination has no limits! You can use chopped dried apricots, dates, pineapple, papaya, coconut or even chocolate chips instead of cranberries. You can also substitute almonds for walnuts, and sweeten it with honey, stevia or vanilla extract. In fact the only things you need to use are rolled oats and bananas. But for me the most delicious variation was the one with sweet bananas and sour/bitter cranberries.

I recommend to store it in a fridge, it will last fresh for longer time

This time I put slivered almond also on the top of the bar

Krásný večer všem,
dnes pro Vás mám recept na superzdravé, superrychlé, superchutné a superjednoduché müsli tyčinky! Ideální na snídani (například s bílým jogurtem), sváču nebo zkrátka jen tak na chuť samotné.

Ingredience:
  • 3 velké zralé banány
  • 250g ovesných vloček 
  • 40g mandlových lupínků
  • 80g sušených brusinek
  • 1, 5 lžičky mleté skořice
Celý postup je neskutečně jednoduchý. Předehřejte si troubu na 180°C, a hranatou formu cca 16 x 25 cm vymažte tukem a vyložte pečicím papírem, aby Vám z každé strany formy malinko přečníval.
Banány si rozmačkejte dohladka (já k tomu používám vidličku) a přidejte ovesné vločky, mandlové lupínky se sušenými brusinkami a skořicí. Důkladně zamíchejte, směs naneste do formy a lžící ji přitiskněte. Pečte přibližně 30 minut, dozlatova. 
Po vyndání z trouby nechte vychladnout a následně nakrájejte na užší obdélníčky.
  
+ Fantazii se meze nekladou! Místo brusinek můžete použít sušené meruňky, datle, ananas, papáju, strouhaný kokos nebo i kousky čokolády. Mandle zaměňte za jiné ořechy, a přisladit můžete medem, stévií nebo vanilkovým extraktem. Na tomto receptu mě nejvíce baví právě to, že jediné, co musíte dodržet, jsou vločky a banány na propojení směsi. (Ale mně osobně nejvíce zachutnala právě tato jednoduchá kombinace sladkých banánů a chuťově výrazných brusinek). 

Doporučuju skladovat v lednici, vydrží pak déle čerstvé.Tell me in the comments what does your variation of this recipe look like!
A jak jste obměnili tento recept Vy?

Žádné komentáře:

Okomentovat